Głównej zawartości

plakatzoz

II sesja Rady Gminy Hańsk w dniu 23 maja 2024r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku.

Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
3. Sprawozdanie Wójta z realizacji uchwał Rady Gminy Hańsk i działalności pomiędzy sesjami.
4. Podjęcie uchwał:
 4.1. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Hańsk.
 4.2. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
 4.3. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu” działającego jako Lokalna Grupa Działania.
 4.4. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Gminy Hańsk do Zgromadzenia Międzygminnego Związku Celowego we Włodawie.
 4.5. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Hańsk.
 4.6. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich w sołectwach Gminy Hańsk.
 4.7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu prowadzonym przez Gminę Hańsk.
 4.8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Hańsk na rok 2024.
 4.9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty, niedochodzenia należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Hańsk lub jej jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu lub osób do tego uprawnionych.
 4.10 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej gminy na 2024 r.
 4.11 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej.

5. Wolne wnioski.
6. Zakończenie obrad II sesji Rady Gminy Hańsk.

hańsk pierwszy

Aktualny skład Rady Gminy Hańsk 

(2024-2029)

Przewodniczący 

Wojciech Grunwald

Z-ca Przewodniczącego

Katarzyna Kalinka

Mateusz Kawalec

Radni:

Mieczysław Brodawka

Filipczak Stefan

Dariusz Kaczanowski 

Sławomir Lenc

Janusz Łubkowski

Arleta Milczarz

Jan Pawłowski

Antoni Puacz

Zofia Rolko

Renata Wojda

Teresa Zielińska

Marek Żakowski

Szanowni Państwo,
w związku z prowadzonymi konsultacjami społecznymi projektu Uchwały Rady Gminy Hańsk w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gminy Hańsk, zwracamy się z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety. W ramach przeprowadzonego procesu konsultacyjnego chcemy poznać Państwa opinie na temat granic obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz zaproponowanych w uchwale w sprawie obszarów rozwiązań.
Zachęcamy Państwa do aktywnego wzięcia udziału w prowadzonych konsultacjach społecznych.

Obwieszcenie o konsultacjach społecznych

Ogłoszenie o konultacjach w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Hańsk 

Ogłoszenie o konultacjach w nowym systemie do przeprowadzania konsultacji społecznych w Gminie Hańsk 

 

W ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” zapewniana jest pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Program przewiduje udzielenie pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Najbardziej istotnym elementem programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym możliwości zjedzenia gorącego posiłku w szkole.
Dotacja na rok 2024 wyniesie:
Na podstawie umowy nr 519
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 66 000 zł
Prognozowana całkowita wartość zadania: 88 000,00 zł
Data podpisania umowy 15 marca 2024 r.
Wysokość środków finansowych w ciągu roku może ulegać zmianom – w zależności od potrzeb dotyczących realizacji programu

flgagodlo

mniej czarnego

Spotkania z mieszkańcami, warsztaty terenowe, konkursy ekologiczne, zajęcia w szkołach i przedszkolach – to tylko niektóre działania, jakie prowadzi Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie, aby zwiększyć społeczną świadomość ekologiczną. Z końcem lutego, we współpracy z Fundacją Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie, rozpoczęliśmy kolejną kampanię edukacyjną pod hasłem „MNIEJ CZARNEGO WIĘCEJ KOLOROWEGO”. Strategicznym celem proponowanych działań jest poprawa segregacji u źródła związana z procentowym wzrostem odpadów kierowanych do kolorowych pojemników/worków.
Jednym z głównych problemów, z którymi boryka się Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie jest odbiór od mieszkańców i przedsiębiorców dużej ilości frakcji zmieszanej – resztkowej (czarny pojemnik) w stosunku do frakcji kolorowych (worek zielony, żółty, niebieski oraz pojemnik brązowy). Stan ten powoduje trudności z uzyskaniem odpowiedniego poziomu recyklingu wymaganego przez Parlament Europejski, ale także wzrostem kosztów obsługi taśm segregacyjnych w instalacji przetwarzania odpadów. Kluczowym problemem jest zatem niewłaściwe segregowanie u źródła, czyli w gospodarstwach domowych.
Z analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi za rok 2022 wynika, że spośród wszystkich odpadów odebranych z terenów gmin członkowskich MZC odpady zmieszane stanowiły ponad 46%. Obecnie gminy są obowiązane osiągnąć poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości minimum 35% za rok 2023, 45%, za rok 2024, zaś za rok 2025 wymagany poziom wzrośnie aż do 55%. Przygotowywane sprawozdania za 2023 rok wstępnie pokazują, że poziom ten jest na granicy dopuszczalności, czyli oscyluje w graniach 35%. Zobowiązani również jesteśmy do ograniczenia masy składowania odpadów komunalnych, z czym, póki co radzimy sobie dość dobrze. Zatem szczególnej troski wymaga poprawa efektywności segregacji u źródła, która to wprost przekłada się na wymagane wskaźniki recyklingu. Za nieosiągnięcie wymaganych wskaźników Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć na gminy wysokie kary pieniężne, a to w konsekwencji może przełożyć się na podwyższenie stawki opłaty za odpady komunalne. Kluczem do osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu jest poprawa segregacji u źródła, czyli zmniejszenia ilości odpadów w czarnym pojemniku na rzecz frakcji kolorowych (żółta, zielona, niebieska i brązowa).