Głównej zawartości

3maj2024

flagasz

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić
Zachęcamy do kultywowania tradycji wywieszania flagi narodowej z okazji zbliżających się świąt. 

 

 

marekkopieniak

Szanowni Mieszkańcy

Gminy Hańsk

W dniu 7 kwietnia 2024 uczestnicząc w wyborach dokonaliście wyboru swoich przedstawicieli do wszystkich szczebli samorządu. Oczywiście dla Nas to elekcja rady gminy i wójta gminy Hańsk jest najważniejsza, jestem przekonany, że to był właściwy wybór.
Za kilka dni kończę pracę na stanowisku wójta gminy Hańsk, po blisko 34 latach jej sprawowania będąc przekonany, że jestem spełniony zawodowo, mając także nadzieję, że nie zawiodłem Państwa oczekiwań. Dla mnie te lata były okresem ciężkiej, wytężonej i bardzo intensywnej pracy często kosztem rodziny i mojego zdrowia. Na swojej drodze spotkałem w większości wielu wspaniałych ludzi, którzy mi pomagali, wspierali, doradzali, dając życzliwe słowo, które miało wielkie znaczenie i wagę. Może trochę nieskromnie powiem, że gmina Hańsk przez te lata zmieniła się radykalnie na lepsze a nasz standard życia zdecydowanie się poprawił nie ustępując temu który jest w miastach. Wiem też, że nadal jest dużo do zrobienia. Zawsze starałem się służyć Państwu jak najlepiej potrafiłem według wiedzy i stosownych okoliczności.
Dziękuję wszystkim za te wspólne lata i zapewniam, że nadal pozostanę do Państwa dyspozycji w dalszej pracy zawodowej i życiu prywatnym już jako Marek Kopieniak, mieszkaniec Naszej Gminy Hańsk.
Życzę Państwu wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Marek Kopieniak

Szanowni Państwo!

W zwiazku z kończąca się kadencją Rady Gminy Hańsk oraz Wójta Gminy Hańsk w latach 2018 - 2023 pozwoliłem sobie zamieścić wykaz ważniejszych i większych inwestycji zrealizowanych w tych latach

inwestycje18231

W dniu 13 marca 2024 r. w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, 74 wójtów i burmistrzów, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, zostało symbolicznie uhonorowanych w Senacie. Obecni na konferencji samorządowcy z najdłuższym stażem otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wsród wyróżnionych za to szczególne osiągniecie wójtów znależli się: Wójt Gminy Wola Uhruska - Jan Łukasik, Wójt Gminy Siennica Różana - Leszek Proskura oraz Wójt Gminy Hańsk - Marek Kopieniak.

w1

w2

Uhonorowanym Wójtom składamy serdeczne gratulacje!

Wójtowie przy tej okazji przyjęli też apel o liczny udział Polaków w najbliższych wyborach samorządowych.

"Większa frekwencja daje silniejszy mandat społeczny radnym, wójtom, burmistrzom czy prezydentom, starostom i marszałkom, który pozwoli im na odważniejsze i skuteczniejsze rozwijanie swoich małych ojczyzn dla dobra ich mieszkańców" - wskazano w apelu.

 

W ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” zapewniana jest pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Program przewiduje udzielenie pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Najbardziej istotnym elementem programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym możliwości zjedzenia gorącego posiłku w szkole.
Dotacja na rok 2024 wyniesie:
Na podstawie umowy nr 519
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 66 000 zł
Prognozowana całkowita wartość zadania: 88 000,00 zł
Data podpisania umowy 15 marca 2024 r.
Wysokość środków finansowych w ciągu roku może ulegać zmianom – w zależności od potrzeb dotyczących realizacji programu

flgagodlo

mniej czarnego

Spotkania z mieszkańcami, warsztaty terenowe, konkursy ekologiczne, zajęcia w szkołach i przedszkolach – to tylko niektóre działania, jakie prowadzi Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie, aby zwiększyć społeczną świadomość ekologiczną. Z końcem lutego, we współpracy z Fundacją Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie, rozpoczęliśmy kolejną kampanię edukacyjną pod hasłem „MNIEJ CZARNEGO WIĘCEJ KOLOROWEGO”. Strategicznym celem proponowanych działań jest poprawa segregacji u źródła związana z procentowym wzrostem odpadów kierowanych do kolorowych pojemników/worków.
Jednym z głównych problemów, z którymi boryka się Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie jest odbiór od mieszkańców i przedsiębiorców dużej ilości frakcji zmieszanej – resztkowej (czarny pojemnik) w stosunku do frakcji kolorowych (worek zielony, żółty, niebieski oraz pojemnik brązowy). Stan ten powoduje trudności z uzyskaniem odpowiedniego poziomu recyklingu wymaganego przez Parlament Europejski, ale także wzrostem kosztów obsługi taśm segregacyjnych w instalacji przetwarzania odpadów. Kluczowym problemem jest zatem niewłaściwe segregowanie u źródła, czyli w gospodarstwach domowych.
Z analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi za rok 2022 wynika, że spośród wszystkich odpadów odebranych z terenów gmin członkowskich MZC odpady zmieszane stanowiły ponad 46%. Obecnie gminy są obowiązane osiągnąć poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości minimum 35% za rok 2023, 45%, za rok 2024, zaś za rok 2025 wymagany poziom wzrośnie aż do 55%. Przygotowywane sprawozdania za 2023 rok wstępnie pokazują, że poziom ten jest na granicy dopuszczalności, czyli oscyluje w graniach 35%. Zobowiązani również jesteśmy do ograniczenia masy składowania odpadów komunalnych, z czym, póki co radzimy sobie dość dobrze. Zatem szczególnej troski wymaga poprawa efektywności segregacji u źródła, która to wprost przekłada się na wymagane wskaźniki recyklingu. Za nieosiągnięcie wymaganych wskaźników Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć na gminy wysokie kary pieniężne, a to w konsekwencji może przełożyć się na podwyższenie stawki opłaty za odpady komunalne. Kluczem do osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu jest poprawa segregacji u źródła, czyli zmniejszenia ilości odpadów w czarnym pojemniku na rzecz frakcji kolorowych (żółta, zielona, niebieska i brązowa).