Głównej zawartości

Schowek04Szanowni Państwo

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiam, że w dniu 30.01.2017r. w Wilhelmsdorfie zmarł nagle nasz Kolega i Przyjaciel śp. Ludwig Rybka. Osoba niezwykle pogodna i ciepła, promieniująca życzliwością i dobrocią wokół a jednocześnie dusza towarzystwa i pełna humoru.

Śp. Ludwig miał ogromny wpływ na nasze piękne i ludzkie relacje z naszymi przyjaciółmi z gminy Wilhelmsdorf. Niezwykle mocno zaangażowany był w wieloletnie partnerstwo polsko-niemieckie stanowiąc jego podporę i orędownika. Mimo, że juz Go nie ma wśród nas jego praca nadal będzie kontynuowana a w naszej pamięci pozostanie na zawsze. 

Jednocześnie informuję, że w dniu 9 lutego o godz. 7:30 w kosciele pw. Św. Rajmunda w Hansku odprawiona zostanie Masza Św. w intencji śp. Ludwiga Rybki.

Wójt Gminy Hańsk

Marek Kopieniak 

W dniach od 5 do 8 maja 2004 roku w gminach Hańsk i Urszulin gościła 29 osobowa grupa naszych niemieckich przyjaciół z gminy Wilhelmsdorf, na czele z Burmistrzem Hansem Gerstlauerem. Wizyta ta była kontynuacją nawiązanych wcześniej partnerskich kontaktów. W trakcie tej wizyty nasi goście zwiedzili Muzeum Wsi Lubelskiej a także Stare Miasto w Lublinie.

Kolejne dwa dni to dzień Urszulina i Hańska a w nich spotkania i wizyty w szkołach, straży pożarnej i hucie szkła. Pół dnia poświęcone zostało na poznawanie przyrody Poleskiego Parku Narodowego a także zwiedzanie miasta Chełm. Była też wspaniała kolacja w domku myśliwskim w Urszulinie. W tym czasie wszyscy dobrze się bawiliśmy i byliśmy zadowoleni.

Jednakże najważniejszą rzeczą którą udało się nam załatwić było podpisanie trójstronnego AKTU PARTNERSTWA. Nastąpiło to wieczorem 7 maja w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Hańsku, a sama uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w Kościele w Hańsku, koncelebrowaną przez 4 księży. W naszej pamięci pozostanie profesjonalny koncert orkiestry z Esenhausen a wykonanie polskiego hymnu przez Niemców było wspaniałe pod każdym względem.

podpisanie aktu 2

podpisanieaktu3

 

Samo podpisanie Aktu Partnerstwa poprzedzone było odczytaniem stosownych uchwał Rad Gmin ratyfikujących Akt Partnerstwa.
Bezpośrednio po podpisaniu Aktu został wspólnymi siłami 3 włodarzy gmin zasadzony dąb – symbol siły, stałości i długowieczności. Będą go pielęgnować uczniowie szkoły w Hańsku, a sam Akt Partnerstwa my wszyscy – mieszkańcy gminy Hańsk i Urszulin.

sadzenie debu

wilhelmsdorf