Głównej zawartości


 

piorin23

mzcnowekonta

Świadczenie wychowawcze otrzymasz na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie 500+ przysługuje niezależnie od Twoich dochodów. Od 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+.
Wniosek możesz złożyć tylko elektronicznie.
Wsparciem służą też pracownicy, którzy pomogą w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. możesz złożyć od 1 lutego 2023 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.


Dyżur pracownika ZUS w GOPS HAŃSK
dnia 25.04.2023 od godziny 10.00 do 13.00
.

Szanowni Państwo!
W najbliższych miesiącach spodziewamy się ogłoszenia konkursów na wybrane działania w ramach nowych środków europejskich. Gmina Hańsk rozważa złożenie wniosków wielokierunkowo w tym takie projekty bezpośrednio polepszające jakość życia mieszkańców.


Dlatego też proszę o zgłoszenie potrzeb na budowę:
a) przydomowych oczyszczalni ścieków
b) budowy lub rozbudowy indywidualnych instalacji fotowoltaicznych
c) instalacji solarnych
d) wymiany źródeł ciepła na energooszczędne i ekologiczne ( pompy ciepła, piece na pelet, gaz, elektryczne, olej) z wyłączeniem pieców na szeroko rozumiany węgiel
e) instalacji do gromadzenia wód opadowych przy domach


Pisemne zgłoszenie proszę złożyć osobiście w Urzędzie Gminy bądź na e-mail gmina@hansk.pl do końca czerwca. Formularz na stronie gminy.
Zgłoszenia mają charakter ankiety do rozpoznania potrzeb w związku z tym nie będę w stanie odpowiedzieć Państwu na pytania dotyczące kosztów i innych szczegółów organizacji technicznych.

Formularz ankiety 

 

 

 

Hańsk 17.04.2023

zyczniawielkanoc23

3 maja 2022 kopia

flagaDzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić
Zachęcamy do kultywowania tradycji wywieszania flagi narodowej z okazji zbliżających się świąt. 

Informujemy, iż w dniach 25-26 kwietnia br. w godzinach 900-1400 na placu Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego Sp. z o.o., ul. Spokojna 2, 22-235 Hańsk Pierwszy, odbędzie się odbiór folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag organizowany w wyniku realizacji programu pt. „Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona ziemi, usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Odpady muszą być posegregowane. Uprawnionymi do oddania odpadów w ilości nie większej niż jedna przyczepa ciągnikowa, są rolnicy z terenu gminy Hańsk. Odbiór odpadów jest bezpłatny.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 82 5714 028.

Wielkanocne22

Informujemy, że dnia 15 kwietnia 2022 roku Urząd Gminy Hańsk i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej będą pracować w godzinach od 7:30 do 14:00.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić
Zachęcamy do kultywowania tradycji wywieszania flagi narodowej z okazji zbliżających się świąt. 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hańsku informuje, że od dnia 01 lipca 2021 roku zatrudni opiekunkę środowiskową. Szczegółowe informacje pod nr tel. 82 57 14 039

bon turystyczny

ptasiagrypa

dyzurterap

psycholog

Smog to efekt równoczesnego wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych i dużego zanieczyszczenia powietrza. W jego skład wchodzą: pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, para wodna, tlenki azotu i węgla oraz dwutlenek siarki.
Tzw. uchwała antysmogowa, czyli uchwała Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw została uchwalona 19 lutego 2021 roku.
Uchwała zakłada stopniową wymianę przestarzałych, „trujących” instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW. Te najgorsze, bezklasowe i klasyfikowane do 1 i 2 klasy mają zostać wymienione do 2024 roku. Do 1 stycznia 2030 roku wszystkie kotły na paliwa stałe będą musiały spełniać wymagania w zakresie sezonowej sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu komisji UE 2015/1189.
Ważniejsze zapisy z uchwały „antysmogowej”:
1. Terminy wymiany instalacji:
- 1 stycznia 2024 r. – kotły bezklasowe i instalacje klas 1 i 2 wg normy PN-EN 303-5:2002;
- 1 stycznia 2027 r. – instalacje klas 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;
- 1 stycznia 2030 r. – instalacje klasy 5 wg ww. normy.
2. Zakazuje się stosowania następujących paliw:
- miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- biomasy, której wilgotność przekracza 20%.
3. Zakazuje się użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej (po 1 maja 2021 r.).
4. Ograniczenia i zakazy dotyczą podmiotów eksploatujących instalacje.
5. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy.

Do pobrania:
https://www.lubelskie.pl/aktualnosci/uchwala-antysmogowa-uchwalona/

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2020/10/CZP-Ulotka-A5-Pa%C5%BAdziernik-2020.pdf

http://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html

 

prof67

logo NSP 1

W dniu 1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis powszechny to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli.   Uzyskane podczas spisu powszechnego dane u umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym.

Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:

- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
- wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego)
Obydwie metody polegają na uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywanej w formularzu spisowym.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

W dniach od 1 kwietnia do 3 maja 2021 istnieje jedynie możliwość spisania się samodzielnie za pośrednictwem Internetu (korzystając ze strony internetowej https://spis.gov.pl/) lub kontaktując się telefonicznie z Głównym Urzędem Statystycznym (nr telefonu 22 279 99 99). Zwracamy uwagę, że inne formy kontaktu w celu przeprowadzenia spisu z Nami w tych dniach mogą być próbą oszustwa lub nieuprawnionego pozyskania Naszych danych. 

Od 4 maja 2021 pracę rozpoczną rachmistrze spisowi oraz ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego. Będą oni mogli kontaktować się telefonicznie w celu przeprowadzenia spisu.  Osoby te będą dzwonić do Nas z numeru telefonu 22 278 88 88. Ich tożsamość dodatkowo można będzie zweryfikować kontaktując się telefoniczne z Wojewódzkim Biurem Spisowym (oddzwaniając na wyżej podany numer) lub Gminnym Biurem Spisowym pod numerem telefonu 82 57 14 028.

Na dzień dzisiejszy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną rachmistrze spisowi nie będą pracowali w terenie odwiedzając Nasze domy i mieszkania.


W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Gminne Biuro Spisowe w Hańsku Pierwszym od 1 kwietnia do 30 września 2021 pełni dyżury:
• dyżur telefoniczny w godzinach pracy Urzędu pod numerami: 82 571 40 28.
• dyżur w Urzędzie Gminy Hańsk, ul. Osiedlowa 4 w godzinach pracy Urzędu, tj. 7:30-15:30, w którym od 1 kwietnia do 30 września 2021 w pok. Nr 1 będzie funkcjonowało wydzielone stanowisko komputerowe umożliwiające bezpłatne przeprowadzenie samospisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Celem funkcjonowania ww. punktu jest umożliwienie realizacji obowiązku spisowego do dokonania samospisu dla osób, które z przyczyn osobistych nie są w stanie dokonać samospisu w miejscu swojego zamieszkania. W celu uniknięcia kolejek prosimy osoby zainteresowane, aby przed skorzystaniem ze stanowiska komputerowego do samospisu, telefonicznie pod numerem  82 57 14 028 ustaliły termin wizyty w Gminnym Biurze Spisowym. 

Lista pytań, które mogą zostać zadane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 została opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny pod adresem https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

1042x1042px